oneairprofessional

Jak czyścić aerograf ?

zdjęcie aerograf

Jak czyścić aerograf ?

Igła do aerografu

Odpowiednie czyszczenie aerografu znacząco wpływa na poprawne funkcjonowanie i żywotność konstrukcji. Zaschnięte resztki farbek, kurz i inne zanieczyszczenia mogą uszkodzić drobne elementy sprzętu.

Pojawienie się na paznokciu ziarenek, kropli czy plam lub zatkanie aerografu są oznaką, że potrzebuje oczyszczenia. Istnieją różne sposoby czyszczenia, sprawdzające się w innych sytuacjach. Każdorazowo usuwanie zaschniętych resztek farbek należy zacząć od przetarcia końcówki igły. Jeśli zabieg nie pomaga, warto przejść do czyszczenia podstawowego, a następnie – w razie konieczności – do czyszczenia awaryjnego

Szybkie czyszczenie końcówki igły

Farbki od OneAir Professional zasychają bardzo szybko, dzięki czemu można łatwo i sprawnie aplikować kolejne warstwy produktu. Mogą jednak zastygać na końcówce igły i zewnętrznej stronie dyszy, co jest jedną z najczęstszych przyczyn zatykania aerografu. Dlatego zaleca się regularne oczyszczanie igły podczas malowania – zabieg zajmuje zaledwie minutę i pozwala na tworzenie nieskazitelnych stylizacji.

szczotki do czyszczenia

W celu oczyszczenia igły należy przemyć jej końcówkę wacikiem bezpyłowym, bawełnianą szmatką lub szczoteczką, uprzednio nasączając je alkoholem. Podczas przecierania ważne jest zachowanie ostrożności, aby nie wygiąć końcówki igły.

Podstawowe czyszczenie aerografu

Aerograf trzeba czyścić po zakończeniu każdej stylizacji, a także w jej trakcie – jeśli pojawią się problemy z rozprowadzaniem lub podczas korzystania z koloru White, Black, Nude i Mother of Pearl.

Podstawowe czyszczenie należy rozpocząć od końcówki igły, wnętrze dozownika przetrzeć nasączonym alkoholem, bawełnianym wacikiem, a następnie wlać alkohol do aerografu. Ochronną nasadkę igły zatkać palcem lub osłonką i nacisnąć spust – wlany wcześniej alkohol zacznie charakterystycznie bulgotać. Brudny płyn wylać, a jego pozostałości wydmuchać do myjni lub na ręcznik papierowy. W celu dokładnego wyczyszczenia procedurę powtórzyć czterokrotnie.

Sytuacja wyjątkowa i czyszczenie awaryjne aerografu

Czyszczenie awaryjne należy wykonać, jeśli czyszczenie podstawowe zawiodło i aerograf wciąż sprawia problemy. Na początku sprzęt należy włożyć do myjni nosem w dół, aby ciecz nie dostała się do korpusu, a następnie odkręcić szyjkę i usunąć igłę. Naciskając na spust, delikatnie przesuwać igłę w przód i tył, do momentu, kiedy ciecz zacznie przez nią przepływać. Po wykonaniu czynności złożyć aerograf i przeprowadzić czyszczenie podstawowe.

Zadbaj o swój aerograf – kompleksowe czyszczenie

Kompleksowe czyszczenie jest zabiegiem profilaktycznym, który powinno się wykonywać co kilka tygodni. Staranne dbanie o aerograf pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia i przedłuża żywotność zestawu.

Na początku należy zdjąć szyjkę, a także wyjąć i wytrzeć igłę. W celu częściowego demontażu aerografu ostrożnie zdjąć dyszę powietrza i oczyścić ją przy pomocy alkoholu i szczoteczki lub bawełnianej szmatki. Jeśli dysza jest zabrudzona również wewnątrz, pozostałości farbki usunąć, używając szczoteczki. Dyszę materiału zdjąć za pomocą klucza, a następnie ostrożnie oczyścić przy pomocy alkoholu i igły do czyszczenia dysz. Cienką szczoteczką wyczyścić kanał, który powstał po zdjęciu dyszy. Całość pozostawić do wyschnięcia i ponownie złożyć.